START

  Wyniki

  Nasze kluby

  Mapa

  Zaloguj
 wszystkie   noga   kosz   siatka   lekka   pływanie   ping-pong   żagle   siłowe   sp.walki   wywiady     

  ZOBACZ

::  GALERIA

Podsumowanie roku lekkoatletycznego
fot. Michał Kaczmarek

::  LEKKA ATLETYKA


Wydarzenia
 
Powiększ zdjęcie
Lekkoatleci podsumowali sezon
03 grudnia 2009 22:52 - Maciej Deling [146]
fot: Michał Kaczmarek
Powoli zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z nim odbywają się podsumowania, plebiscyty. Jako jedni z pierwszych podsumowali tegoroczne starty  pomorscy lekkoatleci. W klubie TROPS przy AWF i S Gdańsk spotkali się zawodnicy od najmłodszych, do tych którzy młodość już dawno mają za sobą ale jeszcze startują, trenerzy, sędziowie, działacze y zaproszeni goście.
 Gośćmi spotkania byli m. in. Jarosław Wałęsa, Europoseł, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Maciej Kowalczuk z-ca dyrektora departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Ryszard Kwiatkowski wice prezydent Słupska, Janusz Ciepłucha  honorowy prezes OZLA w Gdańsku, Andrzej Byczkowski  przewodniczący Zarządu wojewódzkiego szkolnego związku sportowego w Gdańsku, Eugeniusz Grabowski prezes Stowarzyszenia Rehabilitacyjno Sportowego „Szansa - Start” w Gdańsku.
Witając przybyłych  Marek Fostiak prezes Okręgowego Związku  Lekkiej Atletyki w Gdańsku stwierdził, że miniony rok był dla  lekkoatletów województwa pomorskiego dobry,  uczestniczyli i zdobywali medale i miejsca punktowane na międzynarodowych i krajowych arenach, w kategoriach seniorów, młodzieżowych i tych najmłodszych. Pomorze było też  organizatorem zawodów lekkoatletycznych.
Największą i najważniejsza  tegoroczną imprezą były sierpniowe mistrzostwa świata w Berlinie, w której wystartowało sześcioro reprezentantów naszego regionu / Urszula Piwnicka (SKLA Sopot), Igor Janik – rzut oszczepem, Kamila Chudzik i Karolina Tyminska – siedmiobój  (wszyscy AZS AWF i S Gdańsk), Anna Rogowska skok o tyczce i Marta Jesche – sztafeta 4 x 100 m (obie SKLA Sopot). Dwie zawodniczki powróciły z medalami, Anna Rogowska – złotym, a Kamila Chudzik - brązowym.
Długo można by wymieniać medalowe  osiągnięcia pomorskich lekkoatletów dlatego wymieńmy tylko najważniejsze: o dwóch najważniejszych tegorocznych wspomnieliśmy wyżej, złote medale:  w Halowych Mistrzostwach Polski, seniorów – Karolina Tymińska (AZS AWF i S Gdańsk), Marta Jeschke (SKLA Sopot); juniorów – Wojciech Halman (Lechia Gdańsk), Krzysztof Uwijała (Sambor Tczew), Olga Frąckowiak (AZS AWF i S Gdańsk), Marek Kowalski; juniorów młodszych – Agnieszka Kolasa ( oboje SKLA Sopot), Andrzej Łobaczewski (Lechia Gdańsk), Damian Zagulak (Tęcza Nowa Wieś Lęborska). MP w biegach przełajowych seniorki Angelika Cichocka (Talex Borysław Borzytuchom); maratonie - Radosław Dudycz (GKS Kołczygłowy);  na 10 000 m Marcin Chabowski (Flota Gdynia); wielobojach seniorów, Kamila Chudzik Mistrzostwa Polski juniorów  Olga Frąckowiak  ( oboje AZS AWF i S Gdańsk), Grzegorz Uwijała (Sambor Tczew). XV OOM - złote medale, Agnieszka Kaczmarczyk (GOKF Gdańsk), Aneta Romińska (AZS AWF i S Gdańsk), Karol Brzeski (Talex Borysław Borzytuchom). Mistrzostwa Polski seniorów – złote medale, Anna Rogowska, Mateusz Didenkow, Marta Jeschke, Urszula Piwnicka  ( wszyscy  SKLA Sopot) , Kamila Chudzik  (AZS AWF i S Gdańsk). Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, złote medale – Angelika Cichocka dwukrotnie (Talex Borysław Borzytuchom), Agnieszka Lewandowska , Jarosław Cichosz, Karmen Bunikowska, Zuzanna Leszczyńska, (wszysct AZS AWF i S Gdańsk), Łukasz Kujawski (SKLA Sopot), Dominik Zieliński (Flota Gdynia).
Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego, złote medale – Agnieszka Górak (Lechia Gdańsk), Damian Ciecierski (Talex Borysław Borzytuchom), Kamila Zdybał (AZS AWF i S Gdańsk), Anna Rzepczyk (Sambor Tczew), Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w przełajach, złoty medal Łukasz Kujawski   (SKLA Sopot).
 Najwięcej medali podczas Mistrzostw Polski zdobyły – AZS AWF i S Gdańsk – 10 złotych, 13 srebrnych 5 brązowych; SKLA Sopot – 7, 4, 5;  ULKS Talex Borysław Borzytuchom – 5,3, 1; KL Lechia Gdańsk – 4, 1, 2; KL Gdynia - 1,2,1; MKS Sambor Tczew 3,0,0.
Udział i medale i międzynarodowych imprezach mistrzowskich zawodników OZLA:
Drużynowe Mistrzostwa Europy – II m. Marta Jeschke, III m Igor Janik; Puchar Europy w wielobojach  - II m. Kamila Chudzik, III m. Karolina Tymińska; VI Bałtyckie Igrzyska Młodzieży -  I m. Syntia Ellward, Marta Kąkol, Tomasz Rutkowski,  Damian Zagulak;  Uniwersjada – II m Marta Jeschke, Piotr Wiaderek.
Bardzo duży udział w w zdobywaniu medali mieli pomorscy weterani, brali udział w wielu imprezach mistrzowskich w kraju i na świecie. Złote  medale zdobywali :  Mistrzostwa Świata Weteranów – Marianna Biskup M 45, Antoni Cichończyk M 55  dwukrotnie, Henryk Radzikowski M  50; World Masters Games - Jan Białous M 70 dwukrotnie; Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów – złoty i srebrny Marianna Biskup M 45;  Mistrzostwa Europy Weteranów  srebrne – Janina M 45 i Mirosław M 50  Łuniewscy, Jan Białous  M 70.                

W klasyfikacji  najlepszych zawodników OZLA  w kategoriach młodzieżowych zwyciężyli :
 juniorki Olga Frąckowiak (AZS AWFiS) – 333 pkt; juniorzy  Wojciech Halman (KL Lechia Gdańsk) - 427 pkt; juniorki młodsze - Agnieszka Kolasa (SKLA Sopot) - 465 pkt;  juniorzy młodsi Karol Brzeski (Talex Borysław Borzytuchom) - 266 pkt;  młodziczki  Kamila Zdybał (SKLA Słupsk) - 329 pkt; młodzicy Damian Ciecierski - 340 pkt;  młodzieżowcy kobiety -  Angelika Cichocka (oboje Talex Borysław Borzytuchom) - 309 pkt; młodzieżowcy mężczyźni  Jarosław Cichosz (AZS AWFiS Gdańsk) - 307 pkt.
We współzawodnictwie trenerów  wygrał Leszek Walczak 565 pkt; 2 m. Anna Sękowska  349,5 pkt; 3 m. Sławomir Nowak 345 pkt (wszyscy AZS AWF i S Gdańsk); 4 m. Zbigniew Rolbiecki 311 pkt  ( KS Wejher Wejherowo); 5 m. Mirosław Stasiewicz  309 pkt ( Lechia Gdańsk); 6 m . Maria Nowak – Kamrowska  279 pkt (AZS AWF i S Gdańsk);   
a we współzawodnictwie  trenerów szkolących młodzików czołowe miejsca zajęli:  1 m. Jarosław Ścigała  1352 pkt (Talex Borysław Borzytuchom); 2 m. Krzysztof Krystecki 1329 pkt (GOKF Gdańsk); 3 m. Józef Krawczykiewicz (MKS Sambor Tczew); 4 m. Bogusława Klimaszewska  1304 (KL Gdynia); 5 m. Tadeusz Pepliński  1268 pkt (RKS Rumia); 6 m. Jarosław Langowski 1220 pkt (MKS Sambor Tczew).
Najpopularniejsza zawodniczką województwa pomorskiego w plebiscycie  internetowym OZLA Gdańsk,  została  Angelika Cichocka -srebrna medalistka Mistrzostw Polski na 800 m, VIII  zawodniczka Młodzieżowych Mistrzostw Europy (Talex Borysław Borzytuchom) 50% głosów; wyprzedzając Annę Rogowska, złota medalistka Mistrzostw Świata w Berlinie w skoku o tyczce, wielokrotna Mistrzyni Polski  (SKLA Sopot) 25 % głosów i  Marcina Chabowskiego, złoty medalista Mistrzostw Polski w biegu na 10000 m, zawodnik IV zespołu na drużynowych Mistrzostwach Europy (Flora Gdynia) 8 % głosów.
Naręczem kwiatów i życzeniami 100 lat życia od całej społeczności lekkoatletycznej uczczono osiemdziesiąte urodziny  nestora pomorskich trenerów Ryszarda Skorżyńskiego.

Pomorskim lekkoatletom w nadchodzącym roku 2010 należy życzyć jeszcze większych sukcesów na  halach i stadionach kraju i świata, oraz hal do treningów i zawodów, stadionów z tartanem, a szczególnie w Trójmieście. Kibicom tej  dyscypliny wielu emocji podczas startu swoich ulubieńców.



info: M.K.


  WASZE OPINIE

dodaj opinię

 
NASZE SERWISY


© 2002-2018
0.3

POLECAMY: nocleg nad morzem | maszyny do lodów | maszyny do lodów świderków | granitory | Kłanino Pałac Krokowa Hotel