START

  Wyniki

  Nasze kluby

  Mapa

  Zaloguj
 wszystkie   noga   kosz   siatka   lekka   pływanie   ping-pong   żagle   siłowe   sp.walki   wywiady     

  ZOBACZ

::  żEGLARSTWO


Wydarzenia
 
V Regaty o Puchar Mariny Gdańsk
20 czerwca 2011 12:53 - Piotr Łukaszewski [378]
Dokładnie 30 jednostek wystartowało w rozegranych w weekend 18-19 czerwca V Regatach o Puchar Mariny Gdańsk. Żeglarze walczyli w trzech klasach: ORC International, KWR i turystycznej. Regaty mają licencję Polskiego Związku Żeglarskiego i są zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Zatoki Gdańskiej i Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Do rywalizacji z polskimi załogami włączyły się dwie jednostki ze Szwecji oraz jedna z Litwy. Organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

W sobotę rozegrane zostały dwa wyścigi. Jeden krótki przy molo w Brzeźnie, zaś trasa drugiego, dłuższego prowadziła aż do molo w Sopocie. Pierwszy dzień rywalizacji nie był najłatwiejszy dla startujących załóg. Chociaż nie wiało mocno, to we znaki dawały się zimno i padający deszcz. Pierwszego dnia najszybszym jachtem bezwzględnie był Nauticus.

Drugiego dnia warunki do żeglowania znacznie się poprawiły. Zmienił się również wiatr z południowo-wschodniego na północno-zachodni. Przy słonecznej pogodzie i umiarkowanym zachmurzeniu załogi mogły liczyć również na doping publiczności zgromadzonej na molo w Brzeźnie oraz na plaży. W przerwie między przygotowaniami do olimpiady w Londynie, do stawki postanowił dołączyć Mateusz Kusznierewicz, który objął ster jachtu Złota Atlanta. Schemat wyścigów był podobny, jak w sobotę. Zmagania drugiego dnia bezwzględnie wygrał Duży Ptak. Ciekawa sytuacja miała miejsce w walce o drugą lokatę. Punkt mety minęły, wydawało się równocześnie, dwie jednostki – mieczowy Polled oraz balastowy Nauticus. Sytuację musieli ocenić sędziowie.

Najszybszym jachtem V Regat o Puchar Mariny w klasie ORC okazała się jednostka Polled (kpt. Jacek Chabowski, armator prywatny). Było to drugie zwycięstwo z rzędu, bowiem Polled tryumfował również w ubiegłorocznych regatach. Polled oddał tylko jeden bieg, tryumfując w pozostałych. Drugie miejsce zajął Słoni dowodzony przez Zbigniewa Rembiewskiego z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Paul na Dużym Ptaku (AKM Gdańsk).

W formule KWR najlepsza była załoga Argei, dowodzona przez kpt. Andrzeja Gierulskiego z Yachtklubu Północnego. Argea nie pozostawiła złudzeń rywalom co do swojej formy, wygrywając wszystkie 4 biegi. Wobec tak znakomitej dyspozycji Quick Livener (kpt. Jacek Zieliński, PKM Gdańsk) mógł cieszyć się tylko z drugiego miejsca. Trzeci finiszował jacht See Bee prowadzony przez kpt. Jacka Kozanewskiego z AZS Gdańsk.

Rywalizację jachtów turystycznych wygrał Nauticus dowodzony przez kpt. Macieja Polańskiego (JKMW Kotwica). Bardzo dobrze zaprezentował się szwedzki Wildcat, zajmując drugie miejsce (kpt. Eric Karlsson, Trosa Batklubb). Zaledwie punkt za Szwedami znalazł się Kapitan 2 (kpt. Jerzy Brezdeń, JKMW Kotwica).

Do rywalizacji w klasie PPJK T3 przystąpiła jedna załoga - kpt. Ryszard Sosnowicz z klubu Juwenia na jachcie Sosna.

Regaty rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej były na bieżąco komentowane, a publiczność poza fachowymi informacjami miała bardzo dobry widok na zmagania jachtów, bo trasa została ustawiona maksymalnie blisko molo w Brzeźnie.

Na najlepsze załogi czekały pamiątkowe statuetki oraz bogata pula nagród do rozlosowania.

Po trudach sobotnich zmagań na żeglarzy oraz mieszkańców Gdańska czekały pozasportowe atrakcje m.in. koncert szantowy, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wystąpili Kamil Badzioch i Łukasz Zięba. Późnym wieczorem żeglarze przenieśli się do Klubu Morza "Zejman". Czekał tu na nich żeglarski poczęstunek oraz występ zespołu Ciąg Dalszy Nastąpił. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.info: mosir.gda.pl


  WASZE OPINIE

dodaj opinię

 
NASZE SERWISY


© 2002-2019
0.29

POLECAMY: nocleg nad morzem | maszyny do lodów | maszyny do lodów świderków | granitory | Kłanino Pałac Krokowa Hotel