START

  Wyniki

  Nasze kluby

  Mapa

  Zaloguj
 wszystkie   noga   kosz   siatka   lekka   pływanie   ping-pong   żagle   siłowe   sp.walki   wywiady     

  ZOBACZ

::  POPRZEDNIE ARTYKUŁY

::  LIGI


POZKosz.ligi.pl

  ::  KOSZYKóWKA


  Wydarzenia
   
  Saulius Kuzminskas wraca do Trefla
  27 stycznia 2012 10:50 - Piotr Łukaszewski [20]
  Drużyna Trefla Sopot podpisała kontrakt z Sauliusem Kuzminskasem na grę w obecnym sezonie.. Litwin powraca do Sopotu po półtorarocznej przerwie i zastąpi Chrisa Burgessa, który rozstał się z zespołem na własną prośbę w tym tygodniu.

  Saulius Kuzminskas urodził się 30 maja 1982 roku w Wilnie. W swojej karierze reprezentował m.in. barwy takich klubów, jak Olimpija Ljubljana czy Lietuvos Rytas Wilno, jednak większość czasu spędził w litewskim BC Siauliai, skąd razem z Gintarasem Kadziulisem trafił w sezonie 2009/2010 do odbudowującego się Trefla Sopot.

  Saulius szybko stał się liderem drużyny i swoją skuteczną grą znacznie przyczynił się do awansu zespołu do półfinału play-off. Niestety kontuzja praktycznie uniemożliwiła jego występy w tym półfinale oraz meczach o trzecie miejsce, co znacznie zmniejszyło szanse drużyny na medal. Ostatecznie Trefl zakończył sezon na czwartym miejscu, a Kuzminskas w ciągu 28 minut spędzanych na parkiecie notował średnio prawie 14 punktów, 8 zbiórek i 1 blok na mecz, będąc jednym z najlepszych wysokich graczy w lidze.

  Po udanym sezonie spędzonym w Polsce zawodnik podpisał umowę z łotewskim klubem BK Ventspils, z którym występował w rozgrywkach Ligi Bałtyckiej i Pucharu EuroChallenge FIBA, a także awansował do finału ligi łotewskiej, w którym po siedmiomeczowym pojedynku uległ VEF Ryga. Choć litewski środkowy nie grał już tak wiele jak w Sopocie, to i tak sezon mógł uznać za udany. W 13 spotkaniach Pucharu EuroChallenge notował średnio 22 minuty, 9,4 punktów, 7,4 zbiórek i 1,6 asysty na mecz. W Lidze Bałtyckiej, gdzie Ventspils awansował do turnieju Final Four, w 21 meczach na parkiecie spędzał średnio również po 22 minuty i zdobywał w tym czasie 10,7 punktów, 6,8 zbiórek i 1,5 asysty. Mniej minut (śr. 17 w 30 meczach) otrzymywał w lidze łotewskiej, ale wciąż był solidnym punktem zespołu, zaliczając średnio po 8,4 punktów i 4,5 zbiórek w meczu.

  Obecny sezon Saulius Kuzminskas rozpoczął w ekstraklasie włoskiej, w drużynie Vanoli Cremona, gdzie miał tymczasowo zastąpić kontuzjowanego zawodnika. Po zakończeniu miesięcznego kontraktu zawodnik powrócił w listopadzie na Litwę, gdzie w oczekiwaniu na bardziej korzystne propozycje trenował z drużyną Rudupis Prienu, aktualnym wiceliderem LKL, w którego składzie występuje m.in. znany w Polsce Gintaras Kadziulis. W barwach litewskiej drużyny zdążył wystąpić w dwóch meczach EuroCup. W tym drugim doznał jednak kontuzji, która wykluczyła go z gry w grudniu ubiegłego roku. Na parkiet nowy środkowy Trefla powrócił na początku stycznia. W sumie w barwach Rudupis Kuzminskas rozegrał łącznie 9 spotkań w Lidze Bałtyckiej, Lidze Litewskiej oraz EuroCup, grając średnio po 13 minut i zdobywając w tym czasie 5 punktów oraz 4 zbiórki.

  - W trakcie uzgadniania warunków rozstania z Chrisem Burgessem mieliśmy już wybranych kilku dobrych zawodników, którzy mogliby go zastąpić. Po krótkich negocjacjach udało się nam zawrzeć kontrakt z Sauliusem, z czego bardzo się cieszymy. Zapamiętaliśmy go jako bardzo solidnego zawodnika, który zawsze chce zwyciężać i przedkłada dobro zespołu nad swoje statystyki. Ważne było dla nas, aby w takim momencie sezonu zatrudnić gracza już sprawdzonego, po którym wiadomo czego możemy się spodziewać. Jestem przekonany, że po tej wymianie siła podkoszowa naszej drużyny jeszcze się wzmocniła i jesteśmy teraz gotowi do rywalizacji z każdym zespołem w polskiej lidze - powiedział dyrektor sportowy Trefla Sopot, Tomasz Kwiatkowski.

  Kibice Trefla z pewnością zapamiętali Sauliusa Kuzminskasa jako wszechstronnego gracza podkoszowego, który potrafił pomóc drużynie po obu stronach parkietu. Jego wzrost i sprawność pozwalają na zbieranie wielu piłek pod bronioną jak i atakowaną tablicą. W ataku posiada szeroki repertuar w grze zarówno tyłem jak i przodem do kosza, bardzo dobrze czuje się też w zagraniach typu pick’n’roll. Co ważne dla trenerów, bardzo dobrze rozumie zasady zespołowej gry w ataku i obronie.

  Nowy center dołączy do zespołu i po wypełnieniu wszelkich formalności, w tym przejściu koniecznych badań lekarskich, uda się z drużyną na najbliższy mecz do Zgorzelca.  info: Marcelina Nieroda


    WASZE OPINIE

  dodaj opinię

   
  NASZE SERWISY


  © 2002-2019
  0.52

  POLECAMY: nocleg nad morzem | maszyny do lodów | maszyny do lodów świderków | granitory | Kłanino Pałac Krokowa Hotel